Kolbe Mihály festőművész és a Mohácsi Csatatéri Emléktemplom örökségvédői

Mohácsi Örökségvédők

Mohácsi Örökségvédők

Utolsó kommentek:

Csordás László 2019.09.07. 16:36:34

Az első találkozóról egy nap elteltével mondhatnánk, nem volt eredményes.De azt is állíthatjuk, nagyon is eredményes volt.Nem volt eredményes, mert néhányan, mindössze tizen voltunk.Ez csalódást okozott.Ha amásik oldalról nézzük, az eredményesség vitán felüli, mert kiderült, van Történelmi Emlékbizottságunk.Már 15 éve van. Városvédő Egyesületünk is van.Következésképpen semmi szükség újabb szervezetre. Mint tudjuk, ha egy ügyre újabb bizottságot hívunk össze, az az ügy attól kezdve semerre nem mozdul többet.
A másik felismerés még rosszabb hangulatot teremtett. Már most látható, hogy a Mohács 1526 évfordulóra való felkészülés három síkon fut egymással párhuzamosan. A régészeti és történész tudomány versenyt fut az eredményekért, mert az nem lehet- mondják sokan - hogy tízezer elesett hős tisztességes temetés nélkül maradjon. Ehhez azomban körbe kellene határolni a csata, az összecsapás és a helyben folyó ember ember elleni küzdelem helyét.
A másik igyekezet a város felelős illetékesei által elkezdett, folyamatba tett intézkedések sora, amelyről mint megtudtuk, időben indult, eljutva a legmagasabb fórumig. Védelmet kerestt ez a szándék, ezért kell egy felelős fővédnök.Mitől kell a védelem? Mondjuk mindattól, ami árthat a megemlékezés kegyeleti oldalának, a megemlékezés rendezvényeinek elüzletiesedésétől és nem utolsó sorban a helybeliek teljes kizárásától.Azt gondolom ez helyes stratégia, így önmagában.A harmadik pálya a helybeli tájékoztatlanok mondhatni naív igyekezete.Mint kiderült, a szándék, bármilyen őszinte és tisztességes, mert nélkülöz mindenféle szubjektivitást, önzést, anyagi előnyt szerzést, pozíció begyűjtést, belefutott az előbbi két törekvésbe. Mondhatni, okafogyottá vált volna, ha nem merült volna fel az a kérdés hogy
kik, mikor, kivel és hogyan gondolják megvalósítani a lakosság legszélesebb köreinek folyamatos tájékoztatását és tudatos felkészítését arra, hogy magáénak is érezze az 500 évvel ezelőtt történt események súlyát és jelentőségét.Mindezt egyházi és világi vonatkozásban. Felmerült a kérdés, miképpen tudjuk bevonni a mai felsőtagozatos általános iskolásainkat az előkészületekbe, hiszen hét év múlva ők lesznek középiskolások, az érettségi vizsgára készülnek, vagy éppen túl lesznek azon.Rájuk támaszkodik majd a város minden szervezője, rendezője, mert ők lesznek a legfelkészültebbek, legalkalmasabbak.Attól, hogy most és nem majd kezdünk el foglalkozni velük.Ez nagyon komoly feladat, amikor állandóan a maximáális leterheltségükről zajos az ország.A pedagógus társadalom megnyerése és támogatásuk nélkül ez amúgy szinte lehetetlen vállalkozás.Tegnap szembesültek néhányan azzal, hogy az augusztus 29. a csata napja , de a megemlékezés ezentúl szeptember első tanítási napja legyen, Mohácson.A reakció is érdekes volt.Nem lehet! mert a tankerület, és a különböző szinteken kijárhatatlan engedélyezések...stb.stb.
Felmerült a kérdés továbbá hogy kik lesznek a rendezvények megvalósítói, kiszolgálói, a technikai háttér biztosítói, a logisztika, a szállásadók, az ellátást , vendéglátást biztosítók, az egészségügyi, műszaki mentő, rendészeti biztosítást adó szervezetek és emberek.Kik lesznek a külföldiek kísérői, a hostok és hostessek, stb.Vajon felkészülhet ezekre a feladatokra a város vállalkozó, szolgáltató , kiszolgáló társadalma, vagy ellepi a városunkat számtalan más, idegen, mint a mohácsi farsang idején.
Felmerült a kérdés, hol lehet egyáltalán a nagyrendezvény? A városban, vagy a Nemzeti Emlékhelyen, vagy mindkét helyen?Ki lesz a levezető a Pécsi püspökség egyházi háttérrel, esetleg ökumenikus szerveződésben, vagy világi rendezésben, kormányzati emlékbizottság által vagy közösen?
Felmerült a kérdés hogy ha a városban, akkor miképpen kellene akkorra megváltoznia a Fogadalmi Emléktemplomnak?
Ugyan erre nem került már sor, de felmerül a kérdés, a már tizenöt éve meglévő Emlékbizottság mikor tartja első tanácskozását , kik is ők egyáltalán, képesek - e megfogalmazni a város elképzeléseit, javaslatait, kéréseit magukévá tenni, továbbítani, képesek - e visszatartani a tolakodókat, képesek - e megosztani a feladatokat a város lakosságából kiváló szervezetekkel, képesek - e egyenrangú, félreállíthatatlan és meghatározó partnerei lenni az országos emlékbizottságnak ?
Kellő tisztelettel reméljük, képesek lesznek a nagy és szép feladatra.Városunk lakossága ma csak kapkodja a fejét, mert évszázados tényeket hall , olvas megváltozni.A csata már nem ott, a Csele sem biztos már és ez csak a kezdet.Lakosságunk számára mindez érthetetlen és jelen pillanatban elfogadhatatlan. A történész, a régész a szakmabelijei számára írhat, mondhat, vitát gerjeszthet, de a lakosság számára az írók, költők szóljanak, lehetőleg enyhítve a gyászt, növelve a bátorságot, az elszántságot, amely akkor itt Mohács alatt, Keresztelő Szent János fejevétele napján jellemezte a fiatal Lajos király és a hozzá hűséggel, önfeláldozó barátsággal csatlakozott magyar, lengyel, cseh, német vitézeket.
A kérdéseinkre választ szeretnénk.

Bejegyzés: Meghívó örökségvédelmi találkozóra

Csordás László 2019.08.29. 11:08:11

Tekintettel az eddigi eseményekre, de különösen a 7 év múlva esedékes 500. évfordulóra, haladéktalanul meg kell alapítani a Mohács 1526.Örökségvédő baráti kört.Találkozóra hívok mindenkit, aki úgy érzi, köze van a város múltjához , jelenéhez és jövőjéhez.Minden hívő és nem aktív templomjáró mohácsi polgárt hívok szeptember 6.-án pénteken a Búsó udvar éttermébe egy első találkozóra, hogy megállapíthassuk, van e érdeklődése a városunk felelős polgárainak az örökségvédő kör, majd később egyesület megalapítására. Mint tapasztaljuk, a fogadalmi emléktemplom felújítása megkezdődött. Csak létrehozott, bejegyzett szervezetként tudunk kérdezni, állásfoglalást kérni, javaslatot tenni, egyáltalán részt venni azokban a városunkat érintő feladatokban, amelyek mint látjuk , a csata kapcsán máris megindultak.
Rajtunk múlik hogy részesei leszünk a felkészülésnek, vagy tétlen nézői a mások , idegenek által városunkban megjelenő vállalkozásoknak. Nem csak a fogadalmi emléktemplomról van szó, hanem valamennyi olyan épített , állított épületről, emlékműről ami a városunkban megtalálható.A szellemi és kulturális hagyaték is része az örökségnek, mi pedig egyre gazdagabbak vagyunk ezekből is. Szeretnénk ha mindennek lenne felelős, odaadó gazdája saját megelégedésünkre és városunk lakossága örömére.

Bejegyzés: Nyilvános fórum lesz augusztus 6.-án

Csordás László 2019.08.20. 15:18:44

Örvendetes ez a hagyomány újraélesztő program.Külön értéke az, hogy a fiataloknak, a tizenéves korosztálynak szól.Egy idézettel szeretném megerősíteni a minden mohácsi szándékot, igényt: " ...alapvető igény a helyiek részéről hogy őket is bevonják az őket érintő ügyekbe.Mit építsenek, hol és milyen szobrot állítsanak, mi legyen a Fogadalmi Emléktemplommal, lesz - e bármilyen, hagyománnyá váló program? Ehhez az kell hogy a közösség megszervezze saját magát a lehető leggyorsabban és legtömegesebben. " idézet vége.Bizonyára van még olyan kezdeményezés, ami valamilyen okból megszakadt és lassan el is felejtődne, ha nem lennénk itt néhányan, akik ezt nem hagyjuk.Ez az év a felismerés, a rádöbbenés és a cselekvés éve. Van még hét / szűk / esztendőnk a méltó rákészülésre.Aki ismeri ezt a blogot, kérjük tájékoztassa barátait, ismerőseit erről. Várjuk a becsatlakozó örökségvédőket Mohácsiakat és nem csak mohácsiakat.Számtalan feladat vár ránk, amihez a jó szándék, a tisztes lokálpatriotizmus, a tenni akarás most időszerű szülővárosunkért .

Bejegyzés: Váltóverseny lesz a Csele-pataktól a Mohácsi Nemzeti Emlékhelyig

DSzJ 2019.05.19. 16:44:59

Lényegesnek tartom az alábbi videóban 12:45 -től.

Bejegyzés: Hol is volt Földvár? : Az 1526. évi mohácsi csata helyének rejtélye

DSzJ 2019.05.19. 16:34:13

Videó Gondolkodóknak. Benne a Lélekről, szellemiségről.

www.youtube.com/watch?v=07s2tzvhN9Y

2019.05.16 - Szemléletváltás - Történelem hamisítás - Pap Gábor
Ne Legyen Áldozat
Közzététel: 2019. máj. 17.

Történelmünk során számtalan esetben alkalmaztak bizonyos háttér erők történelem hamisítást az érdekeiknek megfelelően. Biztosak lehetünk abban, hogy ez ma sincsen másképpen. Földünkön ma is érdekek húzódnak meg a háttérben, ami érdekek érvényesítése az érintettek számára mindenek felett áll. Amibe bőven bele férnek olyan magatartás formák, mint a hazudozás, a gyilkosságok, a háborúk kirobbantása, népek és nemzetek eltiprása. Szinte bármi.

Műsorunk vendége Pap Gábor Művészettörténész.

Bejegyzés: Hol is volt Földvár? : Az 1526. évi mohácsi csata helyének rejtélye

DSzJ 2019.05.19. 14:25:10

Értesítés:
Ezen blog oldalhoz, cikkhez is aktuális Csordás Lászlónak blogunk egyik korábbi másik cikke alá írt friss, 2019.május 15-i hozzászólása. Ajánlom elolvasásra tájékozódás, ismeretbővítés céljából.

mohacsiak.blog.hu/2018/08/23/tudod_nem_ertem_az_egyhazat_nagy_kalman_irasa#c37189360

Bejegyzés: Hol is volt Földvár? : Az 1526. évi mohácsi csata helyének rejtélye

Csordás László 2019.05.15. 16:49:23

Ma a facebookon láthattunk egy szószéket, amely egykor fából épült, de mert a hívők alkalomadtán letörtek egy darabot, vagy egy egész deszka darabot szakítottak le a csodatévő szószékből, ezért vörös márvány burkolatot kapott. Szép, amíg a modernizáció ürügyén el nem bontják, írtam.A válaszból áradt a felháborodott kétkedés. Válaszomban röviden beszámoltam a mohácsi esetről. még mielőtt a befejező szót írtam volna, üzenetem helyén egy fekete folt éktelenkedett, az üzenetem eltűnt, vissza sem hozhattam.Ez nem az első eset, de eddig saját informatikai felkészültségem hiányával magyaráztam, de kénytelen vagyok azt gondolni, ez szerkesztési beavatkozás.
Órákkal később megkiséreltem újra életre kelteni üzenetemet, sikertelenül. Annyit azért tettem, hogy üzenetem címzettjét erre a blogra irányítottam. Talán rátalál és meggyőződhet a hír valódiságáról.
Arról írtam partneremnek, hogy sok , érdekes és szép ötletünk , javaslatunk lenne a csata 500. évfordulójának megemlékező napjára. Azt találtam írni, hogy a templom, mint objektum, 3500 férőhellyel bír, alkalmas arra is hogy akár " Országgyűlési emlékülést " is tartsanak benne, a meghívott vendég delegációkkal együtt. Ökomenikus emlékülés lehet, mert annak idején 52 város és 3000 falu küldöttei hoztak földet saját településük földjéből, vallási , felekezeti hovatartozásuktól függetlenül.A viági megemlékezés után Erdő Péter vagy majd az utóda, ha úgy hozza a sors, megtarthatja főpap társaival együtt a megemlékező szentmisét. Ez csak egy gondolat, egy a sok közül.Micsoda nagy dolog lehetne, ha megismétlődne az 52 város és a 3000 falu adományozási gesztusa, A fogadalom szövegének bronzba öntésével talán mélyebb nyomot hagyhatunk az utókor számára, örök tanúlságul.A templom belső festése külön téma, bizonyára a Magyar Művészeti Akadémia is kivehetné a részét ebből. Mintaként ott van Szigetváron a korabeli Ali pasa dzsámijából visszaépített szép templom Szigetvár főterén.
Tudomásul kellene venni, ez az objektum nem egy a sokezer plébánia templomok sorában, ilyen csak egy van, itt Mohácson, a csata emlékhelyeként. A mohácsi római katolikus hívek számára van még másik három plébániatemplom illetve az egyik a ferencesrendi zárda templom., de semmi kifogás nem esik , ha ezt is használják a szokásos rend szerint .A mohácsra látogatók, turisták száma gyarapodik, mert ha a Római Birodalom Duna menti véderő vonala a világörökség része lesz, a hozzánk látogatók száma megtöbbszöröződik. Kölked római kori nevén Altinum és Dunaszekcső azaz Lúgió között Mohács kikerülhetetlen.Ezért ezt a történelmi emléktemplomot látogathatóvá kell tenni, fel kell öltöztetni, be kell rendezni és a mai vallási - kulturális - turizmus igényeinek megfelelően be kell mutatni.Ennek anyagi - technikai vonatkozásai vannak, amit teljesíteni kell. Ma május 15.-én már lkét napja esik az eső. A templom csapadékelvezető rendszere már kevés a mai esőzések nagyságához. A csapadék víz átbukik a vápákon, a függőleges levezető csövek szétcsúsztak, zavartalanul ázik a vízszintes tetőfelület, mert a kupolaáról lezúduló víztömeg mennyisége meghaladja az arra tetőfelületre készített lemezburkolat befogadó képességét.Mindaddig szó sem lehet a belső munkák megkezdéséről, amíg a külső felületek megerősített védelmét el nem készítik. Az idő gyorsan halad, a felújításról mély csend honol.Ez kedvezhet a helyi örökségvédők civil szervezetté válásához. Erre azért is szükség van, mert a városban más épületek is a figyelem középpontjába kerültek. Így például a csatatéri emlékkápolna. Két komoly kincset rejteget itt a sors, az enyészetre bízva azt a két Dorfmeister István által festett képet az első majd a második mohácsi csatáról. Ma ezek látogathatatlanok, két okból, az egyik a bezártság, a másik a belső sötétség által a látvány élvezhetetlen.Megoldásra vár ez az épület is. Azon is el kell gondolkodni, miképpen lehet és kell a városunkat jól okosan, úgy berendezni, hogy előbb mint utóbb, de legalább az 500. évforduló előtt megkaphassuk a " Történelmi város " címet. Az " emlékezet városa , azaz a civitas et memoriam cím is jól jönne. Mert van mire emlékeznünk, a csatán kívül is.
A magyar - török - baráti - kör szervezete előtt sok fealadat áll. Meg kell erősítse magát tagjai számának növelésével, hosszú, közép és éves munkatervek készítésével, ehhez az együttműködők támogatásának megszerzésével, de nem utolsósorban a lakosság érdeklődésének a felkeltésével, támogatásuk megszerzésével.
Ma olvastam a helyi kormányablak elektronikus kijelzőjén: " Nem gyarapodik és fejlődik az a nép, amelyik nem törődik az örökségével. " Szent László királyunk adományozta ezt az akkor még kicsiny jobbágy települést a pécsi egyházmegyének 1093.-ban.Meghatározó két jellemzője volt , az egyik a Duna, a másik hogy a hadak útjába esett. Vegyes nemzetisége, nyelvezete ebből adódott, ez a két tényező még a mai napig is meghatározó.

Bejegyzés: TUDOD, NEM ÉRTEM AZ EGYHÁZAT. Nagy Kálmán írása

Csordás László 2019.01.28. 17:43:47

Örülök ennek a blogbejegyzésnek, több okból is. Az egyik az, hogy Sárkics Eszter bár nem él Mohácson, de alkot és méghozzá maradandót itt a városban. A másik ok, pedig az, hogy ébren tartja a " vájtfülüek " érdeklődését a Fogadalmi Emléktemplom kapcsán.Vannak itt még néhányan akik keresik az utat a " történelmi tudat " helyi érvényesülésében.Nem, most éppen nem a trianoni drámáról van szó. Azt már agyon ragozták mindenfelé de minek.Korábbi időkről van szó,. Egész pontosan 1093 környékén történt eseményekről. Szent László királyunk koráról, az általa tett eseményekről, a Szent László legendákról.
Eszembe is jutott már többször is, vajon miért nincs itt Mohácson egy Szent László szobor ?
Mohácsot mint néhány tucat lelkes , néhány kapus települést ő adományozta a bátai szerzeteseknek. Bizonyára nem a mohácsi őslakosok világraszóló tettei miatt, hanem a Duna mentisége, a korabeli Római Birodalom Limese egy állomása miatt, a só raktár a kikötőben miatt, de minden valószínűséggel a Duna miatt lett ismertté.Aztán később a gyarapodó lakossága és a vele járó termékelőállító és kereskedő hajósok miatt, míg azt követően a középkor legmaradandóbb emléke, a mohácsi csata miatt. A csata , mint tudjuk, Mohács alatt a Duna és az attól nyugatabbra néhány km.-el arrébb a mai majsi dombok tetejéig elterülő, a szélesre húzott csatarend előtti síkságon történhetett, ahol a jobb .- és a balszárny lovasegységei rohama számára elég a tér. A csatával kapcsolatos kérdések sokasága között felvetődött a mai napig megválaszolatlanul maradt kérdés, ha itt volt az összecsapás, hol van az a sokezer elföldelt holttest? Egyes exhibicionista írások már azt is kérdezik, valójában hányan is csaptak össze itt?Talán pár ezer katona összecsapása lehetett mindössze? A párezerből néhány száz helye ismert. A többi is ott kell legyen.Természetesen a kétség ott munkál minden felvetésben. Én is gondolhatok arra, hogy a délutáni nagy eső miatt a Krassó / ma Karasica / felduzzadt víztümege magával sodorta az elesett katonákat a Dunába, amiről olvashatjuk, ugyancsak megáradt a hirtelen belezúduló patakok vizeitől.Igen ám, de hol annak a kétezer foglyul ejtett kereszténynek a teteme, akiket mintegy győzelmi aktusként a szultán lefejeztetett és a fejeket három halomba rakatta. Egyesek szerint a címerünkben a hármas halom ezt szimbolizálja. A kettős kereszt pedig a keresztény seregek győzelme jelképe 1687-88, majd az azt követő további győztes csaták , így a zentai csata nyomán. A lényeg tehát ott van, hogy ha itt Mohács alatt történt ez a számunkra sorsfordító csata, akkor nekünk jutott a szerep,, annak bemutatására, az emlékezés fenntartására, a hozzánk látogató hazai és külföldi turisták, látogatók tisztességes tájékoztatására. A látogatás gondolata felvet újabb gondolatokat. Keresztény hívő csoport látogatása esetén van e fogadó készség, tisztességes és pontos tájékoztatás , hol ennek a színtere a városban ? Vannak e képzett idegenvezetőink, de legalább képzett , nyelvet beszélő helytörténészein? Ami az én számomra a legfontosabb városunk felkészültsége vajon eléri azt a szintet, hogy néhány mondatot képes legyen meggyőző módon elmondani erről az eseményről bárki aki az utcán jár, kel ?Jogos és egyre hangosabb a felvetés arról, vajon miért nincs egy keresztény kápolna a Történelmi Emlékhelyen? Nincs egy csendes kis épület a kegyeleti ima megtételére. Nincs egy akár zarándokhellyé kiformált tér az emlékhely peremén egy akárcsak félig fedett oltár , ahol népesebb csoport számára egy katolikus pap, vagy egy református lelkipásztor misézhet.Igaz, a város peremén, a katolikus temető kálváriája mellett, azzal szoros kapcsolatban ott áll a Csatatéri Emlékkápolna. Története ismert, egy kis városi csoport számára.A kiadott feladat is ismert egy még kisebb városlakó csoport számára. Szentmisét írt elő az egyházi előljáró mindhárom nemzetiség számára a saját nyelvükön, ugyanazon napon.a csata évfordulója azaz Keresztelő Szent János fejevétele napján. Hogy ez megtörténik - e idén és majd minden évben, a nyolc év múlva esedékes NAGY évforduló napján, nem tudjuk.Eddig nem volt fontos?Ezután az lesz?Egyáltalán látogatható lesz ez a nagyszerű kis építmény valaha? Egyáltalán jó helyen vannak ott a csatával összefüggő képek? Nem lehet azokat visszavinni oda, ahová azt a korabeli püspök megrendelte? Igen, a püspöki kastélyba, ami ma a Kisfaludy Károly gimnáziumnak ad helyet. Ott legalább minden diák rácsodálkozhat, előttük igazi történelemórát lehet tartani léegalább egyszer egy tanulmányi évben, azaz négy alkalommal.Hogy azt már nem lehet? Ez csupán elhatározás és döntés kérdése. Mohács egyetlen barokk épülete ettől még látogatottabb lehetne.Az osztálytalálkozók számára méltó hely az egyre fogyó csoportok számára. Befejezésül, nincs Szent Lászlóról semmink Sztehló Lili festett üvegablakain kívül, amiről igen kevesen tudnak, nincs befejezve már 98 éve a Fogadalmi Emléktemplom és nincs háromnyelvű szentmise a Csatatéri Emlékkápolnában, az nem látogatható, de ha mégis, ...

Bejegyzés: Csoda, vagy valóság? Csoda vagy, valóság!

DSzJ 2018.12.27. 14:20:24

Jó, hogy leírtad és közreadtad ezt a régi szokást, kedves Eszter.
Mindez nem köztudott, és erről így sosem hallottam.

Bejegyzés: István napja, december 26.

DSzJ 2018.10.22. 21:03:39

Közreadok e helyen egy szép és igaz verset személyes átélője tollából:

Október Huszonhárom

Ötvenhat Október Huszonhárom –
váratlan vendég a láthatáron,
a gondviselés küldte ajándékkal,
a fél kezében röpke szabadsággal,
másik kezébe kapaszkodik a hon.

Diadalmas Október Huszonhárom,
bravúrosan fogtunk ki a zsarnokságon.
Egy láthatatlan karmester jelére
csillagok hulltak egyszerre, ezrére –
kozmikus pofont kapott a hatalom.

Napfényes Október Huszonhárom,
a szabadság szele, szívünkben mámor,
hitehagyott kegyencek menekülnek,
fölkenetlen jósok jövendölnek,
a zsarnoki rend csak kártyavár-rom.

Dicsőséges Október huszonhárom,
dicsőség lengi körül a világon,
s míg a helytartót elűzi az ország,
elménkbe lopakodik a szabadság,
bátorság és hit áttört a rácson.

Vérgőzös Október Huszonhárom,
a zsarnokság ellen vérem áldozom,
tankcsapdák engem is elpusztítanak,
szétszaggatják fiatal tagjaimat,
csak a hit vezérel, úgy küzdök vakon.

Eltiport Október Huszonhárom,
ázsiai had átlép a morálon,
tőrbecsalt vezérkar, tőrbecsalt haza,
a világ népünket hányszor becsapta!
Török Bálint emlékét példázom....

Meggyalázott Október Huszonhárom,
börtönök és bitók a láthatáron.
Elűz a félelem – rettegett ellenség,
elmém, szívem kínozza – már nincs mentség?!
Szél járása keresi új otthonom.

Megtépázott Október Huszonhárom,
hogy gyalázták vérebek trónusáról!
Bosszút lihegő bérencek serege –
csak ökölcsapásokhoz volt ereje,
ki készített listát kínjainkról?

Megdicsőült Október Huszonhárom,
hamis díszek csillognak koronádon,
s bár ünneped az ég is magasztalja,
csillagod fényeit beárnyékolja
ötvenhat hőseit kísértő kordon.

Elfelejtett Október Huszonhárom,
megsemmisült idea, vágyálom.
Szellemét pokolra űzte az átkos,
de még távlatokból is varázslatos,
népek emlékében élő Fogalom.

Debreceni László dr. mohácsi orvos verse
Mohács, 2017.10.22.

Bejegyzés: Kolbe Mihály emlékkiállítás kiadványa, 2007

Csordás László 2018.10.20. 19:00:55

A minap egy kis csoporttal felkerestük a szomszédos Horvátországban Djakovó városát.Egykor Gyakovárként ismerték ezt a várost, ahol Josip Juraj Strossmayer püspök a saját vagyonából, az egyházmegye pénzügyi alapjkaiból megépíttette a Szent Péter és Pál nevét viselő katedrálist.II. János Pál pápa látogatása során azt mondta, hogy Velence és Isztambul között nincs párja ennek a templomnak.Ez a templom messze több mint egy római katolikus plébánia templom.Külső megjelenésében, belső elrendezésében a főoltár és a mellékoltárok megjelenésében , a főhajó freskóiban az északi és déli apszis freskóiban, a szobrok és domborművek alakjaiban, a freskók alatti festményekben minden , egy - egy üzenet. Üzenet az egykor ide menekített boszniai püspökség híveinek, üzenet a szerémségi püspökség odaadó híveinek, Bosznia - Hercegovinának Illés próféta monumentális szobra által, aki a boszniai djakovói egyházmegye védőszentje. Itt van Kapisztrán Szent János szobra is, akinek történetét mi magyarok jól ismerjük.De a harmadik oltárpár baloldali oltárán őrködik Nepomuki Szent János , a jobboldalon Ciril és Metód kapott helyet. Metód szerémségi érsek és metropolita volt, így a djakovói püspökök az ő utódai a püspöki székben.A szószékről amit Hermann Bollé épített külön kell szólni.A szobrait és domborműveit Vatroslav Donegani szobrász készítette. A dombormű történetei között Mária kézfogója, Krisztus megtestesülése, Jézus bemutatása a templomban, majd a keresztr feszítés .A szószék hat sarkán ismert keresztény hittudósok láthatók. Aranyszájú Szent János, Sienai Szent Bernát, Liguori Szent Alfonz, Páduai Szent Antal, Loyolai Szent Ignác és Aquinói Szent Tamás szobrai így együtt a kereszténység szószólói erről a szószékről, amely az ünnepi szent misék során alátekint a hívek sokaságára. Tíz ezer hívő tölti be egyidőben a katedrális belső terét.Kérdésemre, hogy miként fogadják Ratzinger bíboros, / volt Benedek pápa /modernizációs tíz pontja tartalmát, csendben azt a választ kaptam, a modernizáció a hívek iránt megnyilvánuló liturgia mai új és megváltozott világunk át-és újra értelmezésében keresendő, nem pedig a rombolásban, az átépítésben.Strossmayer püspök ezt a katedrálist a maga kora legjobb építészeivel, legjobb szobrászaival és freskófestőivel az örökkévalóságnak építette, itt minden alkotás kiszakíthatatlan része az egésznek.Ez a katedrális két ország, két nemzet két világvallás határán épült, hirdetve hogy egy az Isten, akár ha Allahnak nevezik néhány tíz kilóméterrel délebbre. Az alkotó püspök messzebbre látott, mert a katedrális építése során a város főterén lévő török által épített dzsámit nem bontatta el, hanem meghagyva annak sajátos építészeti valóját, a minaret helyett egy szerény tornyot építtetett hozzá, belül helyreállíttatta a mecsetek, dzsámik sajátos belső képét, újra festette legjobb festőivel, a bizánci, keleties motívumokat , amelyek nem zavarták és ma sem zavarják a mai Mindenszentek katolikus templom hitéletét. A kirándulás a csoport tagjaiban megerősítette azt a meggyőződést, hogy a mi Fogadalmi Emléktemplomunkat csak tovább gazdagítani, értékeit változtatás nélkül megtartani szabad. A modernizáció győzedelmeskedjen az állagmegóvás, a látogathatóság, a közeledő félezredes évfordulóra való méltó helyreállítás és műtárgyaiban való gazdagítás terén. Gausling mester már nincs közöttünk. kegyelettel őrizzük meg színes üvegablakait, védjük meg az állagromlástól, ahogy a tetőszerkezet burkolatát is hozzuk helyre, hogy a pályázati pénz valóban arra fordítódjék, amire azt az ország népe adóforintjaiból arra szánták.

Bejegyzés: Színes üveg nélkül maradhat a Fogadalmi templom

S.Eszter 2018.10.01. 22:24:28

Takács István képeivel, a négy évszak allegóriáival a Kieselbach Galéria árverésén találkozhattunk:
www.kieselbach.hu/muvesz/takacs-istvan_1074

Bejegyzés: Boldogasszony szobor megmentése. Freskó.

DSzJ 2018.08.29. 23:10:53

K.J.M. Kolbe Mihály Kör örökségvédő ajánlotta - ajánlom tovább

ÜNNEPELÜNK ÉS EMLÉKEZÜNK. Wigand József írásához:

01. www.origo.hu/itthon/20180829-megemlekeztek-a-mohacsi-tortenelmi-emlekhelyen.html

Kegyeleti megemlékezést tartottak a Mohácsi Történelmi Emlékhelyen
MTI2018.08.29. 19:49
A tisztelet, a kegyelet és az emlékezés fontosságát hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) környezetügyért felelős államtitkára a mohácsi csata 492. évfordulóján, szerdán a Mohácsi Nemzeti Emlékhelyen.

02. www.xn--mohcs-zqa.hu/?p=8&hirid=4664#bottom

Önkormányzati hírek
„Jó lenne, ha a ma Európájának is lenne
egy Szent István-i formátumú államférfija…”
Igazán különleges volt városunkban idén az augusztus 20-ai főhajtás: különleges, hiszen a nagyszabású rendezvényen városunk irányítói, képviselői és lakói együtt ünnepelték az államalapítás évfordulóját a Baranya Megyei Önkormányzat vezetőivel.

03. www.origo.hu/itthon/20180829-megemlekeztek-a-mohacsi-
tortenelmi-emlekhelyen.html

Kegyeleti megemlékezést tartottak a Mohácsi Történelmi Emlékhelyen
MTI2018.08.29. 19:49
A tisztelet, a kegyelet és az emlékezés fontosságát hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) környezetügyért felelős államtitkára a mohácsi csata 492. évfordulóján, szerdán a Mohácsi Nemzeti Emlékhelyen.

04. erdmost.hu/2018/08/22/elindultak-a-lovasok-erdrol-mohacsra/

2018 augusztus 22. 11:44
Elindultak a lovasok Érdről Mohácsra
Szerda reggel Érdről, a római úti emléktáblától indult el az a maroknyi kis “sereg”, amely a mohácsi csata 492. évfordulója alkalmából bejárja azokat a helyeket, ahol II. Lajos serege táborozott. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága már nem először szervezi meg ezt a katonai zarándoklatot, fő céljuk pedig az, hogy a csata 500. évfordulójára nemzetközi katonai zarándokútvonal jöhessen létre ezen az útvonalon.

Bejegyzés: ÜNNEPELÜNK ÉS EMLÉKEZÜNK. Wigand József írása

DSzJ 2018.08.28. 18:37:01

Ajánlás: Közlemények a mohácsi csata évforduló városi megemlékezésről

mohacsi-csata.hu/

Kezdő oldal tartalma:

01. A városi megemlékezés beszéde:
mohacsicsata, 2018, augusztus 28 - 12:34
Ferkov Jakab mohácsi Kanizsai Dorottya Múzeum Igazgatójának megemlékező beszéde
1526. augusztus 29. Mit is jelent ez Magyarország és Európa történetében?
Tovább lásd honlapon.

02. Friss hírek:
mohacsicsata, 2018, augusztus 27 - 07:58
A mohácsi csata kutatásának egy újabb fejezete kezdődött, kezdődik. Hosszú évek csendjét a közelgő 500. évfordulóra való készülés törte meg. 2018 az újra kezdett helyszíni kutatások éve volt. A vártnál sokkal több lelet került elő, melyek új lendületet adhatnak a csata titkainak feltárásához. Az elért eredményekről a "Cikkek" menüpont alatt lehet bőségesen olvasni ha rákattintatnak az alábbi ikonra:

03. Az alábbi youtube ikonra kattintva pedig meg tudják nézni Mohács város 2018. évi megemlékezéséről készített összefoglaló kisfilmet:
Ikont lásd a honlapon

04. Gyalogos zarándoklat:
mohacsicsata, 2018, augusztus 26 - 06:15
Négyesi Lajos hadtörténész úr által kezdeményezve gyalogos túra/zarándoklat indul Budapestről a mohácsi csatában elesett hősök emlékére a csatasíkra. A gyalogos csapat nyomon követi Lajos királyunk seregének útját.
Várhatóan 2018.08.29-én a déli órákban érnek Dunaszekcsőre. A csoporthoz bárki csatlakozhat.
Tovább lásd honlapon.

05. www.mohacsiujsag.hu/mohacs/hir/helyi-hireink/fohajtas-a-hosok-elott-vasarnap-kezdodnek-a-mohacsi-csataevfordulos-megemlekezesek
Főhajtás a hősök előtt: vasárnap kezdődnek a mohácsi csataévfordulós megemlékezések
2018. augusztus 25. szombat 13:18
A mohácsi csata 492. évfordulója alkalmából vasárnap és szerdán is tartanak megemlékezéseket Mohácson, illetve a Nemzeti Emlékhelyen. Lapunk úgy tudja, a közeli napokban egy, a csatához köthető, szenzációs régészeti felfedezést is bejelentenek.
Tovább lásd honlapon.

***********************************************************************

Bejegyzés: Mohácsi Csata Emlékünnepség 2018.08.29

DSzJ 2018.08.26. 17:17:47

Levélküldés a mohacsiak.blog.hu - 2018.aug.6. fórumról
-------- Eredeti üzenet --------
Tárgy: mohacsiak.blog.hu - 2018.aug.6. fórumról
Dátum: Sun, 26 Aug 2018 15:49:41 +0200
Címzett: Dr Udvardy György fõpásztor <puspokititkarsag@pecs.egyhazmegye.hu>,
Dr Kvanduk Frigyes helynök <helynok@pecs.egyhazmegye.hu>,
Szép Attila irodaigazgató <irodaigazgato@pecs.egyhazmegye.hu>,
Dr Lampek Kinga fejlesztési igazgató <lampek@pecs.egyhazmegye.hu>,
Dohóczki Péter gazdasági igazgató <dohoczki@pecs.egyhazmegye.hu>,
Hajdu Zsófia pályázati főmunkatárs <hajdu@pecs.egyhazmegye.hu>,
Puppi Natasa építész <puppi@pecs.egyhazmegye.hu>,
Bacsmai László plébános <bacsuslaci@gmail.com>,
Szekó József polgármester <mohacs@mohacs.hu>,
Bagó Béla főépítész <bagobela@mohacs.hu>,
Dr Buzinkay Péter főosztályvezető <peter.buzinkay@me.gov.hu>,
Jancsó Lídia osztályvezető <lidia.jancso@me.gov.hu>,
Pólya Gábor osztályvezető <pecs.epites@baranya.gov.hu>,
Pozsárkó Csaba dr <pozsarko.csaba@baranya.gov.hu>,
Cserdi Áron alpolgármester <cserdiaron@mohacs.hu>,
Bécsi Éva <@gmail.com>

Tisztelt Címzettek!

Szíves figyelmükbe ajánlom a Mohácsi Örökségvédők honlap blogunkon
megjelent újabb cikkeinket az augusztusi fórumról, hozzászólásaikkal
együtt. Tekintettel arra, hogy T. Cimzettek többsége is érintett a
beszámolókban.

mohacsiak.blog.hu

Tisztelettel: D. Sztárcsevich Judit
örökségvédők levelezését intéző tagja
Pécs, 2018.08.25.

Bejegyzés: MIRE JUTOTTUNK EDDIG? HOGYAN TOVÁBB? - a Mohácsi Örökségvédők beszámolója

Csordás László 2018.08.25. 17:08:40

Egyetértek Nagy Kálmán gondolataival. Ugyanakkor a hatalommal való viaskodás tapasztalataiból már tudom, a pécsi püspökség azt teszi majd, amit az új közbeszerzési eljárás során nyert pénforrásból ki tud fizetni.Csak reménykedni tudunk abban, hogy a teljes tetőszerkezet külső csapadékvédelmet és elvezetést biztosító szigetelést, burkolatot tekintik a legfontosabbnak.Az után a színes üvegablakok külső csapadéktól való védelmét, majd pedig a főbejárat és az oda felvezető lépcsők újraépítését, hogy a csapadékvíz ne a templombelsőbe, hanem onnan kifelé ömöljön. Ha netán maradna pénz, akkor az évtizedek óta vizes, penészes belső vakolat cseréje nagyon indokolt.
Ebből kell a következő időben kiindulni, ezt kell építészekkel megtárgyalni, hogy láthassuk, azt és úgy végzi - e majd a megbízott kivitelező vállalat. Kell az a munkacsoport, amit a legutóbbi értekezleten az örökségvédők csoportja elhatározott.Kell az a munkacsoport, amelyik árgus szemekkel figyeli a felújítás munkálatait és azonnal jelzi ha valami sunyi húzással mást tesznek mint amit a tervekben engedélyeztek. A jelzés a helyi médiákban, vagy ha már azt sem lehet, akkor minden elérhető médiában meg kell jelentetni.Ez persze pénzbe kerül.Erre is gondolni kell.A bizalom megrendült. Erőből pótolni lehet, de nem érdemes. A plébános úr nem kompetens, csak közvetítő a hívők és a püspökség között.Ha felzárkózna a helyzethez, talán még volna esélye. De nem fog felzárkózni, mert a hívek többségben vannak.őket pedig ő tartja befolyása alatt.Neki pedig ez elég.Az örökségvédők lelkes csoportja hangja pedig erő és pénz hiányában lassan elhalkul.A nemzeti örökség, a fogadalmi emlékhely ami templomként is funkcionál, mind fizikai állapotát, mind pedig szellemiségét tekintve gazdátlanná vált, nem véletlenül sikeredett a plébánia templomok leltárába felvenni.A püspökség pedig úgy viselkedik mint egy gazdasági társaság, igaz, különleges kedvezmények közepette.Anyagi forrásairól már hallottunk .A mohácsi Szent János Hotel is a püspökség tulajdona. A működő ingatlanvagyon és a passzív ingatlanvagyon értéke nem ismert, de már nem is fontos. Ami fontos, az az objektum felújítása jelenlegi ázott , omladozó, foltos, elhanyagolt állapotából.A nyolc év múlva esedékes 500.évforduló európai, országos és helyi megemlékező rendezvénysorozata amúgy is nagyon komoly anyagi ráfordítást igényel, mert ez a szegény épület a mai állapotában naponta az égbe kiált.Hová lett a Fogadalom?!

Bejegyzés: TUDOD, NEM ÉRTEM AZ EGYHÁZAT. Nagy Kálmán írása

Csordás László 2018.08.17. 11:30:33

A csütörtöki megbeszélésre már el sem mentem. Igaz a 6.-i népes gyülekezetet is kihagytam. Az okaim egyszerűek.Csak bírálni tudtam volna a megalapozatlan, erősen egyházi befolyás alatt torzszülöttként előadott terveket, amelyek mint már tudjuk fedezet hiányában amúgy is elporladtak.Mondhatná valaki, a Ióisten bünteti a károkozókat, nem engedi megbontani azt amit az ember, az Isten áldásával egyszer már létrehozott. De a tárgyra térve. A tiltakozók dicséretes magatartása előtt megemelem a kalapomat. Ugyanakkor kezdetektől nyilvánvaló volt, hogy a város képviselő testülete döntése / amit megelőzhetett volna minden választó körzetben végzett képviselői tájékoztató és közvélemény kutatás /nélkül a hívők és az örökségvédők akik egyben hívők is bizonyára semmiféle eredmény elérni nem tudnak.Mint kiderült, valamennyi hivatalos szakhatóság engedélye már biztosított az átalakításokhoz.Pedig csak felújításról ír a pályázat.A szakhatóságok úgy hoztak döntést, ahogy a pécsi püspökség azt kérte. Feltételezem.Nem tudunk arról, hogy bárki is felmérte volna a teljes tetőszerkezet felújításának mértékét, nagyságát.Márpedig az évtizedek óta súlyos beázásokkal kűzdő épület csapadékvíz elvezető burkolata százmilliós tétel. Olyan burkolat kell ami legalább száz évig biztonsággal megvédi az épületet az egyre gyakoribb, egy időben lezúduló nagyon sok csapadék károkozásától.A horganyzott bádoglemez kora már régen lejárt.A második tétel az északi homlokzat és a bejárat környezete felújítása. A bejárat védelme elengedhetetlen, mert a csapadék nem az épülettől, hanem az épületbe ömlik. A harmadik tétel a kupola üvegablakainak szigetelése a beázás megszüntetése. A negyedik tétel a teljesen átázott és omló belső vakolat eltávolítása, majd az új technológia szerinti újra vakolása. A további faladatok lehetnek a szembe oltár és dobogója eltávolítása, a padok javítása, és a restaurátor munka a mozaikok és a falfestések mentén.Ez a legfontosabb az 500.-ik évforduló I ./ első /ütemeként. A további ütemek feladatairól is meg kell kezdeni az elgondolkodást, elsősorban a világi szakemberekkel és a velük szorosan együttműködő történészekkel, restaurátorokkal, templomfestőkkel, belsőépítészekkel, megelőzve tanulmányterveikkel az egyházi szervezeteket, aztán majd együtt a végső kivitelézési munkálatok megkezdéséig.A nyolc év hamar elröppen, a ki az erősebb gyermeteg vita pedig buta fék a Mohácsi Fogadalmi és Történelmi Emlékhely méltó helyreállításához, végső befejezéséhez és egy európai, országos nagy megemlékezési rendezvény megtartásához.Jó lenne ha nem ragadnának le a püspökség képviselői és a derék mohácsi polgárok néhány apróságon.Az pedig még jobb lenne, ha nem erőből diktálna magatartási szabályokat bárki is akár az utcán, akár a templomban.Egy percre sem szabad hagyni elfelejteni, hogy ez Történelmi Emlékhely, a Csata okán Fogadalmi Emléktemplom, ami nem egy plébánia templom csupán, hanem olyan emlékhely, ahol természetes a " Mi atyánk és az Üdvöz légy Mária " Mindkét ima éppen a Fogadalomért !Azt hiszem, egyszerű mohácsi polgárként már nincs több mondanivalóm .Ugyanakkor felajánlom eddig megszerzett tudásomat, tapasztalataimat, egy olyan helyi munkacsoporthoz, amely körültekintő alapossággal hajlandó foglalkozni a további feladatokkal. Tisztelettel.

Bejegyzés: A fórum után. Szerző: Budai Antal

DSzJ 2018.08.15. 12:16:13

Csordás László korrekten felsorolta az örökségvédők javaslatait, amit az országos nyilvánossággal közölni igyekszünk. Köszönjük, Laci!
Ismétlésül kiemelem közülük a legfontosabbakat, amelyek kérdésesek:
- felújítások a leírása szerint,
- a szószék maradjon meg a hozzá tartozó mozaikokkal,
- a tamburban körbefutó színes üvegablakokat restaurálják kicserélés helyett.
Hívekkel szembeni miséző oltárt a II. Vatikáni zsinat kötelezően rendelte el, lebontani nem lehet.. Semimiféle belső átalakítás költsége nem fér bele a rendelkezésre álló pályázati összegbe. Igy tudjuk.
A többi összes javaslatával egyetértek. Beleértve az elképzeléseket az 500. évfordulóra.

-

Bejegyzés: BaranyaFolk
süti beállítások módosítása