AZ OLTÁR, A SZÓSZÉK ÉS AZ ÜVEGABLAKOK
Amit az összefogás felépített: mindannyiunké
A mohácsi Csatatéri Emléktemplom, (közismert néven a Fogadalmi templom) megléte összefogás eredménye. Ugyanis a mohácsi temetőben álló Csatatéri Emlékkápolna a 1800-as évek végére a Mohácsi Csata évfordulós megemlékezésein nem volt képes a hívek tömegét befogadni, mivel az 1816-ban épült kápolna csak 300 fő befogadására alkalmas. E miatt határozták el a nagyobb, 3600 hívő befogadására képes templom megépítését, mégpedig az 1926. évi négyszáz éves évforduló emlékére. A templom alapkövét 1926. augusztus 29.-én ünnepélyes keretek között rakták le. Az alapkőben egy tekercs található, amelyen annak a 22 500 hívőnek a neve szerepel, "akik 1926. augusztus 22-én országszerte, aznapi szent áldozásukat a csatatéren elvérzett magyar hősökért ajánlották fel." (Idézet Tihanyi János apátplébános: Tájékoztató a Mohácsi Csatatéri templomról (1956) című kiadványból*). Tihanyi kiadványa a templom történetét 1956-ig dolgozza föl.
A templom építési költségei, a belső tér tárgyai, például a színes üvegablakok, melyeket Sztéhlo Lili tervezett, az oltár mind adománygyűjtésekből és egyéni felajánlásokból valósultak meg.
Az az összefogás és közös akarat, ami a templom jelenlegi egységét alkotja példaértékű. Az a széthúzó erő, ami egykor a mohácsi vészhez vezette az országot ebben az épületben a nemzeti összefogással vezekel.
Kérjük, tekintsék meg a Mohácsi TV riportját, melyben az Örökségvédők a templom átalakítási tervének három kérdéses pontjáról beszélnek: az oltár áthelyezéséről, a szószék és a kupola üvegablakainak* elbontásáról. A riport itt érhető el és 9:11-től látható a Magazin műsorában (klikk a képre):
*Georg Michael Gausling német üvegművész alkotásai, melyek 1984-ben készültek el. Bővebben:
Forrás: TÁJÉKOZTATÓ A MOHÁCSI CSATATÉRI EMLÉKTEMPLOMRÓL - Írta: Tihanyi János apátplébános / A pécsi egyházmegyei hatóság 632/1956. számú jóváhagyásával / Jegyzetsokszorosító Üzem, Budapest, 1956
(se)